Argentinská rally bývala v předcovidových dobách oblíbenou destinací MS – zvláště kvůli entuziastickým divákům, kteří se podél trati scházeli v hojných počtech. Technicky vzato je Argentina šotolinovou soutěží, avšak její rychlostní zkoušky vedou po dvou zcela odlišných površích. V pohoří Traslasierra jsou úzké a kamenité, zatímco v okolí města Santa Rosa de Calamuchita se naopak jede na měkkém písčitém povrchu.

Zejména před druhými průjezdy písčitými úseky musejí posádky a týmy zvětšit světlou výšku vozů, aby se soutěžní speciály nedostaly do potíží kvůli hlubokým vyjetým kolejím. Právě tyto koleje, resp. moment, kdy z nich vůz vyjede, bývají častou příčinou problémů a nedobrovolných výletů mimo trať. K tomu všemu je třeba připočíst brody a časté mlhy. Pak je docela jasné, že argentinská soutěž rozhodně není procházkou růžovým sadem pro posádky ani pro techniku.

Nicméně náročnost soutěže nemusí být jedinou svízelí, která na účastníky v horkokrevné Jižní Americe čeká. Své o tom ví i mladoboleslavský tým Škoda Motorsport, který se před 20 lety zúčastnil s dvojicí továrních speciálů Octavia WRC Evo2. Tehdy veškeré úsilí zhatil řidič hasičské cisterny, který nezvládl řízení a mnohatunový náklaďák převrátil na bok. Cisterna spěchala na místo havárie několika aut diváků a vjela do vozů Škoda čekajících v koloně. K nešťastné události došlo ve 2. etapě po 11. erzetě. Cisterna samozřejmě na místo určení nedojela a 12. RZ pořadatelé preventivně zrušili. V té době patřilo Belgičanovi Brunovi Thirymu 10. místo, jeho německý týmový kolega Armin Schwarz se nacházel o 3 pozice za ním.

Obě Octavie byly vážně poničeny, navíc se při incidentu zranil jeden ze členů realizačního týmu, který musel být přepraven vrtulníkem do nemocnice. Nikdo další zranění neutrpěl, ale poškození vozů neumožňovalo v soutěži pokračovat. Argentinský šofér tak jednou ranou vyřadil oba mladoboleslavské speciály ze hry. Po zrušené 12. RZ se sice pokračovalo dál, ale posádky týmu Škoda Motorsport už mohly pouze přihlížet. Rally Argentina 2001 se nakonec stala kořistí britských jezdců: zvítězil Colin McRae s Fordem Focus před Richardem Burnsem se Subaru Impreza. Ani jeden z nich už bohužel není mezi námi…

Nezapomeňte, že na absolvování naší virtuální Argentinsk0 eRally máte čas pouze do 20.10. 2021 10:00!