Čtvrtý podnik ŠKODA Fabia esport trophy ze seriálu ŠKODA eRally Cup se opět přesunul do zámoří. Tentokrát to byl severoamerický kontinent, kde na hráče čekalo celkem 102 ostrých kilometrů na šotolinových tratích v oblasti New England.

Na spektakulárních tratích přivítalo hráče typicky podzimní počasí, které panovalo na prvních třech rychlostních zkouškách první etapy. Hráči tak vyrazili do soutěže po rozmáčených cestách, které byly pekelně kluzké. Podmínky od startu tak byly velmi náročné. Nejvíce vyhovovaly vítězi posledních dvou podniků Davidu Dorňákovi, který nedal soupeřům šanci a ovládl všechny rychlostní testy úvodní etapy. Jeho největšímu konkurentovi v boji o celkové vítězství v základní části turnaje Jánu Kundlákovi se příliš nedařilo a v průběhu první etapy zajížděl časy “jen” na úrovni první pětky. Tomu odpovídalo i pořadí v cíli první etapy, když na vedoucího Dorňáka ztrácel již 25 sekund. Komu se naopak velmi dařilo, byl Milan Wolf. Po nepovedeném startu tohoto turnaje konečně našel pevnou půdu pod nohama a vypadalo to, že ještě nevzdal boj o postup do živého finále. Dařilo se i ostřílenému mazákovi Vladimíru Barvíkovi, který po první etapě držel pěkné 3. místo za druhým Wolfem. V dobrém světle se v zámoří ukázala nová tvář první desítky Martin Štěpán, kterému po 4 měřených testech patřilo pěkné 7. místo.

První rychlostní test druhé etapy se bohužel nepovedl do té doby třetímu Vladimíru Barvíkovi, který zaznamenal skoro dvouminutovou ztrátu na vítězného Dorňáka. To znamelo propad o 14 míst v celkovém pořadí. Dorňák si v průběhu druhé etapy dokázal postupně vybudovat náskok až 17 sekund na druhého Wolfa a zdálo se, že v dalším vítězství mu už nic nezabrání. Prvenství v dalších dvou rychlostních testech ukázalo, v jak skvělé formě Dorňák aktuálně je. O zbylé dvě vítězství v této etapě se podělili Petr Bugyík, který se i díky tomu posunul na třetí místo, a Luděk Lušovský dohánějící ztrátu z nepovedené první etapy. Čtvrté místo pak držel nenápadně jedoucí Jan Karabina, který zajížděl stabilní časy v první pětce. Naději na nejlepší výsledek v rámci Škoda eRally Cupu živil i nadále skvěle jedoucí Martin Štěpán, kterého sice v závěru etapy přeskočil Luděk Lušovský, ale 7. místo stále představovalo velmi pěkný výsledek.

Závěr soutěže se nesl ve znamení stíhací jízdy Luďka Lušovského a Vladimíra Barvíka, kteří se společně postarali o 3 nejrychlejší časy závěrečné etapy. Prvně jmenovanému to nakonec stačilo na 6. místo v cíli, druhý jmenovaný se dokázal probojovat ze 17. na 9. místo. Poslední rychlostku a zároveň závěrečnou powerstage si na své konto připsal David Dorňák, který oslavil již třetí vítězství v řadě a i díky vyhrané powerstage si upevnil vedení v celkovém hodnocení turnaje. Svůj náskok na největšího soupeře Jána Kundláka navýšil na 45 bodů. Tomu se soutěž nepovedla úplně podle představ a v cíli obsadil “až” 5. místo s minutovou ztrátou na Dorňáka. Naopak skvělým výkonem se blýskl Milan Wolf, který dokončil náročný podnik na 2. místě. Výrazně tak zabojoval o další účast v živém finále, na které to po úvodních třech soutěžích moc nevypadalo. Jan Karabina i ve třetí etapě pokračoval ve skvělých výkonech a dokázal se probojovat na 3. místo, když udolal skvěle jedoucího Petra Bugyíka, na kterého zbyla v cíli soutěže nepopulární bramborová medaile. Martin Štěpán nakonec dovezl do cíle svou virtuální Fabii R5 na skvělém 7. místě a zaznamenal tak zatím nejlepší výsledek v seriálu. Osmičku nejrychlejších uzavřel Karel Šmehlík, který svou pozici uhájil před mocně finišujícím Vladimírem Barvíkem.

Další a zároveň poslední podnik turnaje se odehraje v hráči oblíbeném Německu na tamních asfalto-betonových tratích vojenského prostoru Baumholder. Neustále se měnící povrch rychlostních zkoušek bude opět velkou výzvou a nás jistě čeká další napínavá bitva.

Celkové výsledky eRally USA naleznete zde. Na přůběžné pořadí se můžete podívat zde.