Ve spojených státech se motorsport řídí trochu jinými pravidly, než na jaká jsme zvyklí v Evropě. Americká Olympus rally byla součástí MS pouze v letech 1986 až 1988, poté z mezinárodního kalendáře vypadla a nic nenasvědčuje tomu, že by se do něj v dohledné době měla vrátit. Že se soutěžní vůz Škoda někdy na severoamerické půdě objeví, proto dlouho platilo za sci-fi. A přesto se to povedlo…

Český vůz za velkou louží zpropagoval fenomenální Ken Block – jedna z nejviditelnějších postav amerického motorsportu. Pro letošní start na Rally in the 100 Acre Wood kolem města Salem ve státě Missouri si vybral Škodu Fabia R5+, což je de facto Fabia Rally2 s dodatečnými úpravami na míru americké třídě Open 4WD. Nejviditelnějším rozdílem proti evropské specifikaci FIA je dominantní zadní křídlo. Americká pravidla také umožňují použití restriktoru sání s větším průměrem, který posouvá výkon nad hranici 300 koní.

S novým vozem se jezdec velice rychle sžil. Zbrzdilo ho sice několik defektů, rychlou šotolinovou rally však nakonec dokončil na konečné druhé příčce, když vyhrál 3 ze 14 rychlostních zkoušek a na vítězného Travise Pastranu ztratil necelou půlminutu. To je při premiéře za volantem „neznámého“ speciálu jistě velký úspěch. Po soutěži nešetřil chválou směrem k vozu. „Před soutěží jsem s Fabií najel tak sto mil. To je dost málo na to, aby člověk mohl s novým autem vyhrát. Nicméně dostali jsme se do tempa, vyhráli několik rychlostních zkoušek a o vítězství nás vlastně připravily až dva defekty. Bavil jsem se. Tohle malé auto je rychlejší, než jsme čekali. Fabia v sobě skrývá velký potenciál. Udělala na mě dojem a těším se, co bude dál,” vyprávěl Block v cíli.

Vozidlo vlastní americký tým McKenna Motorsports a již od loňského roku ho nasazuje s různými posádkami do tamního šampionátu ARA. Teprve přítomnost Kena Blocka za volantem však vyvolala větší publicitu. Zda se 54letý jezdec a šoumen v jedné osobě do Fabie někdy vrátí, zůstává otevřené. Po jednorázovém startu se Škodou přesedl do Subaru, s nímž absolvuje letošní sezonu. Nicméně Fabia v USA zapustila kořeny a i úspěšné vystoupení Kena Blocka na Rally in the 100 Acre Wood třeba přispěje k tomu, že si cestu na severoamerické tratě najdou další exempláře.

Ken Block je znám nejen z rally, ale i ze závodů na skateboardu a snowboardu. Jezdí také na motokrosových motorkách a řídí silná rallycrossová auta. V minulosti se objevoval také na evropských tratích v rámci soutěžního i rallycrossového mistrovství světa. V Evropě ho fanoušci viděli naposledy v roce 2019. Zdaleka největší popularitu si ovšem vydobyl svými adrenalinovými kousky v driftovacím seriálu Gymkhana.

Nezapomeňte, že na absolvování naší virtuální eRally USA máte čas pouze do 17.11. 2021 10:00!