Před pár dny jsme mohli sledovat živé finále šampionátu ŠKODA eRally CUP 2022 a to už jeho třetí pokračování, které se odehrávalo ve žhavém Řecku. I zde osmička nejlepších jezdců bojovala o další body, ale tentokrát se závodním speciálem ŠKODA FABIA WRC. I nyní přijal pozvání host z minulého finále Tomáš Enge.

Z výsledků kvalifikace nám bylo jasné, že jezdci pojedou velmi těsně, protože jejich rozestupy byly opravdu malé a to zejména na prvních příčkách. Před startem měli jezdci těžkou hlavu se zvolením správné strategie a agresivity jízdy, jelikož Řecko umí i hodně potrápit a každá chyba znamená obrovskou ztrátu. Jezdce čekalo opět 7 ostrých RZ, z nichž tři byly dlouhé. Předpověď počasí byla pozitivní a nikdo neočekával déšť, ale poslední RZty se jely v pozdních hodinách a tma je zde opravdu nepřítel.

Jezdci vyrazili do prvních kilometrů s plynem na podlaze a rychlosti dosahovaly opravdu vysokých čísel doprovázené navíc kombinací RZ vedoucí převážně z kopce a kolem srázů. Při sledování tuhla krev v žilách a bylo to napínavé v každé zatáčce. V tomto vysokém tempu stačí málo a jako první to poznal Honza Miksa (HONZAMIXER), který škrtl o skálu a jeho závodní speciál šel několikrát přes střechu. Naštěstí se postavil zpět na kola a s lehkou ztrátou mohl pokračovat. O pár vteřin později ho bohužel následoval i Milan Wolf (FUTUREBOY7880), který byl v zatáčce moc dlouhý a zadním kolem trefil kámen schovaný na okraji cesty. To ho stálo nejen ztrátu díky otáčení vozu do správného směru, ale také píchlou pneumatiku. Milan je zkušený jezdec, a tak se rozhodl pneumatiku neměnit a zkusit to dotáhnout do cíle. Po pár dalších přetočeních a problémech nakonec dovezl svůj vůz do cíle se značnou ztrátou na doposud vedoucího Luďka Lušovského (SBERATEL-DUSI), který po krátké přestávce ukazuje znovu svou špičkovou formu a nyní už můžeme prozradit, že kraloval i celému živému finále v Řecku. Luďkovi malá přestávka neskutečně prospěla a bez jediné chyby všem finalistům ukazoval záda celou soutěž. V první RZ se ještě před cílem dostal do problému Vojta Vršitý (SODAK100), který sklouzl z tratě a chvíli mu trvalo, než se dostal zpět na trať, ale naštěstí to odneslo jen přední sklo. V cíli jsme viděli i vůz Ládislava Oulehly (LADISLAV OULEHLA) s rozbitým sklem, což značilo také problémy. Stejně na tom byl i Petr Žák (ZACIK16).

Druhou a třetí RZ většina jezdců projela opatrněji a nikdo neměl větší problémy. Naopak někteří mohli jet, a jeli tak, aby stáhli ztrátu z předchozí RZ. Po druhé RZ pořadí stále vedl Luděk Lušovský (SBERATEL-DUSI), na místě druhém Vladimír Barvík (BARVA19), který spolu s třetí Petrem Bugyíkem (LIQUIDTEC) tlačili a měli pouze sedm, respektive jedenáct sekundy ztrátu.

Čtvrtá RZ opět přinesla dávku vysoké rychlosti, ale také značné zhoršení RZ, když už byl povrch hodně rozbitý a vyjeté koleje způsobovaly velký neklid vozů, a to si opět vyžádalo značné problémy, které začaly u Honzy Miksy přetočením a restartem vozu. Chvíli po něm vylétl z tratě i Milan Wolf a to ho stálo dalších 17s penalizace, což definitivně pohřbilo jeho vidinu umístění na bedně a ještě více se propadl startovním polem.

V páté RZ panovala, hlavně ve druhé půli startovního pole, pochmurná atmosféra, ale nikdo z jezdců se nechtěl vzdát a hnali vozy, jak to jen šlo. Toto tempo si také vybralo svou daň ve formě velkých problému Vojty Vršitého, který se po této RZ propadl na poslední příčku a nabral ztrátu minuty a půl na předposledního Petra Žáka. Špička startovního pole vedená Luďkem Lušovským si už v tuto chvíli jela vlastní závod a s neskutečným soustředěním se vzdalovala zbytku startovního pole.

Do šesté RZ už jezdci vyrazili v pokročilejších hodinách a dost se stmívalo, takže si všichni dávali extrémní pozor na přední část vozu, kde jsou umístěny světlomety. Také trať už místy připomínala spíše závody Dakar a je tak s podivem, že se to obešlo bez větších potíží. Tedy až na naprosto zbytečný výlet mimo trať v podání Petra Bugyíka v poslední zatáčce a při pohledu na jeho výraz si za to dost nadával. Naštěstí ho to nestálo umístění, ale nabídl tím možnost Honzovi Miksovi, popřípadě ještě Milanovi Wolfovi vystoupat na stupně vítězů.

V poslední RZ tak panovala dosti napnutá atmosféra a tlak na bezchybnou jízdu byl obrovský. Jednalo se o dlouhou noční RZ a bylo vidět i vyčerpání jezdců. Všechny tyto faktory způsobovaly opravdu horké chvilky na tratích i v cíli, protože téměř každý jezdec udělal chybu a rozestupy byly tak těsné, že nikdo nevěděl jak dopadne.

Nakonec Honza Miksa využil chyb Petra Bugyíka, kterého přeskočil a umístil se tak na bedně spolu s vítězem Luďkem Lušovským a stříbrným Vladimírem Barvíkem. Petr Bugyík se díky chybám v posledních RZ propadl na čtvrtou příčku následovaný Milanem Wolfem na příčce páté. Šestou sedmou a osmou příčku obsadili Ladislav Oulehla, Petr žák a Vojtěch Vršitý. Vojtovi se v poslední RZ moc nedařilo, když v první polovině přišel o přední světla, což v noční RZ není dobré. Ale nevzdal to, a i přes to dostal svůj vůz do cíle.

Velmi náročný a napínavý závod plný chyb a soubojů od začátku až do konce. Tohle všechno nabídlo finále erally Řecko šampionátu ŠKODA eRally CUP 2022. Obrovská gratulace a uznání patří všem jezdců, a to zejména Luďkovi Lušovskému a Vladimíru Barvíkovi, kteří jako jediní projeli celou soutěž bez velkých chyb a se špičkovým tempem. Gratulujeme a těšíme se na další závod, který se tentokrát pojede u protinožců v Austrálii.

Celkové výsledky můžete najít zde