Po šíleném druhém závodu ve Walesu odstartoval třetí podnik ŠKODA eRally Cup 2022 ve slunném Řecku. Horko způsobilo nejen sluníčko, ale také charakter tratí. Jezdci se poprali s celkem 102,5 km prašných erzet s kamenitým povrchem a obrovskými srázy.

Rally GREECE je historicky jednou z nejstarších soutěží a datuje se až k roku 1953. Do kalendáře mistrovství světa se dostala v roce 1973 a usídlila se v něm až do roku 2013. Pak byla 8 let součástí evropského šampionátu ERC a v loňském roce se opět dostala do kalendáře WRC. Tato soutěž je velkou výzvou nejen pro posádky, ale také pro techniku. Ta se musí vypořádávat se skalnatou krajinou a jejími nástrahami, jako jsou ostré kameny a srázy. Tento povrch je místy obtížně čitelný, navíc prach neustále mění podmínky na trati. Řecká soutěž nabídla několik fantastických výkonů.

Fabia nejlépe sedla jezdci Luďkovi Lušovskému (SBERATEL-DUSI), který již v prvních kilometrech přemýšlel o vítězství. A dokonce to tak i skoro celou soutěž vypadalo, protože si postupně budoval slušný náskok na ostatní. Po drobném zaváhání ve druhé RZ předváděl brilantní jízdu na hraně. Prvenství se mu snažil překazit jezdec David Dorňák (DORNAK.DAVID). David je jedním z favoritů seriálu, což potvrzoval i svým výkonem v Řecku. Jeho jízda byla pěkná na pohled i stabilní po stránce tempa. Luděk měl v poslední RZ velké problémy a jeho více než 30sekundová ztráta dala Davidovi velkou naději na zlato. David do ní vyrazil s velkými nadějemi a podařilo se mu zajet nejrychlejší čas, ale bohužel na Luďka to už nestačilo. S celkovou ztrátou pouhé 4 s skončil na druhém místě. Oběma pak celou soutěž sekundoval jezdec Petr Bugyík (LIQUIDTEC). Svou Fabii také vedl na jedničku a soupeřil s Davidem o každou vteřinku. V cíli nakonec rozhodovaly i ty nejmenší chybičky, v případě Petra pak zejména jedna velká v poslední RZ. To byla škoda, protože se připravil o body za PS, ale na třetí příčku to stačilo. Zatímco pořadí na stupních vítězů bylo poměrně stabilní, na dalších místech se měnilo každou zkouškou. Už od první RZ bojovali jezdec Ladislav Petrík (Racegin), jezdec Vladimír Barvík (BARVA19) a jezdec Milan Wolf (FUTUREBOY7880). Milan si před Řeckem držel celkové vedení. Láďa začal z této trojice nejlépe, ale bohužel hned ve třetí RZ si vysoké tempo a náročné podmínky vybraly svou daň. Mezitím na tratích Vladimír i Milan stahovali ztrátu z úvodních RZ a prokousávali se směrem k bedně. Až do 9. RZ se Milanovi dařilo Vladimíra držet za sebou, a dokonce se dotahoval na třetí příčku. Pak ale přišla horká chvilka a v 9. RZ vyrobil ztrátu tak velkou, že na bednu už mohl zapomenout. Propadl se na příčku pátou, kterou už si držel až do cíle. Vladimír zvolil opatrnější tempo a využil Milanovy chyby k tomu, aby si bezpečně dojel pro čtvrtou příčku. Krásná a napínavá podívaná se odehrávala i v hloubi pole, kde se jezdci střídali každou RZ. Velkou roli hrály také chyby, kvůli nimž museli jezdci odstupovat.

Nejlepší osmička se tak utká v dalším živém eventu, který se uskuteční už 27.9. a bude jako vždy vysílán na televizní stanici O2TV Sport a našem facebookovém profilu. Vysílání začíná v 19:00.

Účastnící live eventu: