První turnaj nového značkového esport seriálu ŠKODA eRally Cup má za sebou finálové klání o atraktivní ceny. OCTAVIA RS iV Trophy 2020/2021 vyvrcholila 16. května v servisním centru Kosmonosy u Mladé Boleslavi. Absolutní vítěz Lukáš Matěja potvrdil roli favorita a vyhrál zápůjčku plug-in hybridního vozu Škoda Octavia RS iV na 3 měsíce. I další v pořadí se mohou těšit na atraktivní ceny – vedle výbavy pro simracing je to například i svezení v reálném soutěžním speciálu Škoda Fabia Rally2.

Původně se finále mělo uskutečnit již 13. března, ale pandemická situace to bohužel neumožnila. Finalisté se tak za přísných hygienických opatření sešli až na druhý pokus 16. května v servisním centru automobilky Škoda v Kosmonosích u Mladé Boleslavi, aby změřili síly v závěrečném souboji o atraktivní ceny. V rámci vloženého závodu osobností se akce zúčastnili i jezdci dealerských týmů značky Škoda z reálných soutěží. To podstatné však přišlo na řadu až poté. V rámci live eventu, který byl streamován na několika platformách včetně facebookových profilů Prima COOL a COOL Esport, se proti sobě na jednom místě a v jeden čas postavilo 8 finalistů. V komentovaném závodě si to rozdali za volanty identických simulátorů ŠKODA RallySim a byla to skutečně parádní podívaná. Vítězem finále se stal favorizovaný Lukáš Matěja a z místa konání již odjel novým vozem ŠKODA OCTAVIA RS iV, který má jako hlavní cenu soutěže zapůjčený na 3 měsíce. Na 2. místě skončil Luděk Lušovský, jenž se společně se třetím Davidem Dorňákem může těšit z voucheru na nákup simracingového vybavení od partnera turnaje ALL4SIM. Čtvrtý a pátý v cíli finálové soutěže si vyzkouší pocity na sedadle spolujezdce v reálném soutěžním speciálu Škoda Fabia Rally2.

Lukáš Matěja si přebírá vítěznou cenu – vůz ŠKODA OCTAVIA RS iV od zástupce společnosti ŠKODA ČR

O vítězství mistra světa v erally Lukáše Matěji nebylo od začátku pochyb, ale o 2. místo se strhla dechberoucí bitva mezi Davidem Dorňákem a Luďkem Lušovským. Po 8 rychlostních zkouškách byl mezi nimi rozdíl pouhých 16 tisícin sekundy. V té následující však Dorňák svou snahu přehnal, vylétl na jednom ze skoků mimo trať a s defektem nabral 16 sekundovou ztrátu. V samém závěru sice mocně svou ztrátu dotahoval a vyhrál i 2 «erzety», ale na Lušovského to nakonec o 8s nestačilo. Nejmladší účastník finále Jiří Valík si stabilní jízdou držel pěkné 4. místo prakticky po celou dobu, ale za ním to vřelo. Zajímavá bitva se odehrávala také o 5 místo, kde mezi sebou bojovali Petr Kužela, Milan Wolf a Martin Stoklas. Z těsného souboje o 5. místo vypadl v 8. RZ jediný zahraniční účastník Martin Stoklas ze Slovenska, když svou virtuální Fabii při havárii poškodil a v soutěži tak skončil.

Boj se tak zúžil na dvojici Petr Kužela a Milan Wolf. V 10. RZ se Wolf před svého soupeře dokázal dostat, nicméně hned v té další si vzal Kužela svou pozici zpět a dokázal ji udržet až do cíle. «Velké finále přineslo napínavý a dramatický esport, nicméně převahu Lukáše Matěji nelze přehlédnout. S rolí největšího favorita se vypořádal se ctí a do cíle si přivezl více než třičtvrtěminutový náskok. Největší souboj se odehrál za jeho zády o 2. místo, kde rozhodovala každá sekunda. Celkově se potvrdila vysoká úroveň všech finalistů, kteří za předvedené výkony zaslouží uznání. S mnohými z nich se jistě uvidíme u našich příštích soutěží,» uzavřel úvodní turnaj ŠKODA eRally Cupu vedoucí jeho pořadatelského týmu Martin Viďourek.

Seriál ŠKODA eRally Cup je složený z několika samostatných turnajů, které se postupně představí během roku 2021. Prvním z nich byla právě zakončená OCTAVIA RS iV Trophy 2020/2021, během níž absolvovali registrovaní účastníci 5 kvalifikačních soutěží. Na základě jejich výsledků postoupili do finále. Podobný formát bude mít i další turnaj, který odstartuje v následujících týdnech. Ponese název 120 let ŠKODA Motorsportu a bude čítat 3 soutěže v základní části, jejichž výsledky rozhodnou o účastnících finálového rozstřelu. Tentokrát se bude závodit s vozy Škoda Fabia WRC a živé finále pro osmičku nejlepších ze základní části se uskuteční v mladoboleslavském ŠKODA Muzeu v červencovém termínu reálné Rally Bohemia 2021. Veškeré aktuální informace jsou průběžně zveřejňovány na našich komunikačních kanálech.