Osmička finalistů se utkala v prvním live eventu Škoda eRally Cupu 2024 a byla z toho přetahovaná o sekundy od začátku do konce. Tak vyrovnané startovní pole se ve Vodafone Playzone areně už dlouho nesešlo.

Na pořadu prvního živého finále letošního ročníku byla Chorvatská rally. Jelo se 8 rychlostních zkoušek za různých podmínek, což dávalo velký prostor pro různé taktické varianty. Velmi nešťastně do soutěže vstoupil největší favorit Jan Hujíček, když chyboval hned v první erzetě a začínal z posledního 8. místa.

V průběhu dalších zkoušek se podle předpokladů posouval dopředu, ale ne takovým tempem, jak mnozí očekávali. Ještě před posledním měřeným úsekem byl třetí a na vedoucí pozici ztrácel více než 25 sekund. Jenže v něm předvedl famózní výkon a do cíle přijel jako vítěz s náskokem 12,5 sekundy. Mimořádně vydařenou soutěž má za sebou 16letý Michal Wolf, který až do samého závěru vedl. Poslední zkouška o délce 25 km ho však srazila na konečné 3. místo, neboť ji absolvoval s mokrými pneumatikami. Talentovaný teenager tak doplatil na horší volbu obutí než zkušenější soupeři a relativně velký náskok ztratil. Toho využil i Ján Kundlák a posunul se na 2. příčku. Tento hráč, který jezdí i skutečné rally, začal velmi dobře, ale pak se propadl až za medailové pozice. Nicméně závěrečná erzeta mu sedla a zajistila mu stříbro. Naopak Martin Chvojka se nakonec musel spokojit se 4. místem, byť i on jel velmi dobře a patřil dlouho ke kandidátům na stupně vítězů. Duel o 5. příčku pro sebe rozhodl slovenský jezdec Nikolas Cibulka, když o 4 sekundy udolal nejmladšího účastníka živého finále. Filip Kubašta ještě nemá ani 15 let a už dokáže držet krok se zkušenými harcovníky. Klobouk dolů! Milan Wolf, jenž je znám nepříliš velkou náklonností k asfaltovému povrchu, nastoupil bez větších ambicí a dle vlastních slov je se 7. místem spokojen. Jaroslav Hájek se do finále dostal na poslední chvíli jako náhradník a nedostatek času na trénink ho předem pasoval na 8. pozici. Nicméně i on se pral s nástrahami Chorvatské rally statečně a dojel až do cíle.

„Předposlední erzeta byla mokrá a poslední suchá s tím, že ta poslední byla delší. Rozhodl jsem se pro suché pneumatiky a díky nim jsem ztrátu dotáhl. Míša měl mokré a na mokru mi sice dal, ale závěrečná zkouška na suchu měla 25 kilometrů a tam ztratil hodně. Už když jsem sem přišel, tak jsem věděl, že to nebude snadné, protože tu byla řada soupeřů, kteří jezdí hodně dobře,“ shrnul soutěž ze svého pohledu vítězný Jan Hujíček. Ten si samozřejmě upevnil vedení v průběžném pořadí Škoda eRally Cupu 2024, který pokračuje v plném tempu dál.

Už ve středu 8. května startuje druhé kolo první kvalifikační soutěží, jíž je šotolinová Portugalská rally.