Zatímco naši hráči aktuálně zdolávají nástrahy Portugalské erally, ta skutečná v okolí městečka Matosinhos právě skončila. Náročná trať si podle očekávání vybrala daň v podobě mnoha odstoupení, k nimž bohužel přispěla i řada posádek s vozy Škoda.

K největším favoritům tradičně patřily posádky špičkového týmu Toksport WRT. Oliver Solberg/Elliott Edmondson i Gus Greensmith/Jonas Andersson mají v letošní sezóně na svém kontě po jednom vítězství ve WRC2 a do Portugalska přijeli s velkými nadějemi. Zpočátku potvrzovali papírové předpoklady a bojovali na čele. Střídali se ve vedení, až se v pátek večer usadil na 1. místě 22letý Švéd Solberg se svým britským spolujezdcem Edmondsonem. Brit Greensmith se švédským navigátorem Anderssonem kvůli hodinám v 9. rychlostní zkoušce dočasně klesli na 3. místo ve WRC2.

Jenže 2. etapa obrátila všechno naruby a stala se pohřebištěm nejrychlejších Fabií. V té době už po havárii nepokračoval Francouz Pierre-Louis Loubet, jenž poprvé sedlal Fabii od Toksportu. V 11. rychlostní zkoušce došlo i na favorizovaného Solberga. Také on rozbil svůj vůz a bez výmluv sportovně přiznal chybu: „Když jsme míjeli vůz Kalleho Rovänpery ležící na boku, ztratil jsem na chvíli koncentraci. Škrtl jsem o mez a auto se převrátilo. Tohle jsme rozhodně nepotřebovali, ale stalo se a nedá se nic dělat. Takový je někdy motorsport.“

Greensmith tak dojel do poledního servisu jako vedoucí jezdec WRC2, ale dlouho se neradoval. V následující erzetě skončila i jeho Škoda Fabia RS Rally2 na náspu a bylo vymalováno. „Kvůli drobné chybě jsme skončili mimo cestu a vypadli z rally,“ hlásil zklamaný Greensmith. Obě posádky se rozhodly, že do závěrečného dne nebudou restartovat. Body byly nenávratně pryč.

A tak situaci musel zachraňovat irský nováček Josh McErlean. Kdo by to před soutěží řekl? Se spolujezdcem Jamesem Fultonem poprvé seděl ve Škodě Fabia RS Rally2 týmu Toksport WRT a při premiéře zvolil konzervativní strategii. Ta se vyplatila a 24letý Ir si dojel pro životní výsledek. V závěrečné etapě svedl napínavý souboj o vítězství ve WRC2 se Španělem Janem Solansem. Po 20. rychlostní zkoušce dělila obě posádky pouhá 0,1 sekundy. Během 20 kilometrů předposlední erzety Solans zvýšili svůj náskok na 6,4 sekundy, ale McErlean se nevzdával. Závěrečnou Power Stage včetně slavného skoku Fafe projel v 2. nejrychlejším čase, ale nakonec to těsně nestačilo. V cíli mu po 22 měřených úsecích o délce 337 kilometrů chyběly na Solanse 3,2 sekundy. „Dali jsme do toho všechno. Je to neuvěřitelný zážitek stát na stupních vítězů. Rozhodně je co slavit,“ zářil v cíli nadšený McErlean. Do nejlepší desítky WRC2 se prosadilo 5 vozů Škoda včetně sedmého Martina Prokopa. Oliver Solberg navzdory nezdaru zůstává na 2. místě průběžného pořadí a stále má šanci na titul.

Nezapomeňte, že na absolvování Portugalsk eRally máte čas do 15.5. 16:00! Koukněte také na náš instagram, kde pro Vás máme připravenou tradiční soutěž.