Škoda eRally Cup odstartoval druhou část ročníku 2024. Její první kvalifikační soutěží byla Portugalská rally, kterou účastníci absolvovali ve stejné době, kdy se hvězdy mistrovství světa WRC prali s nástrahami reálných šotolinových tratí v okolí městečka Matosinhos.

Tentokrát bylo od začátku jasno. Jan Hujíček za to vzal rázně a nikoho nenechal na pochybách, kdo je tu pánem. Vyhrával jednu rychlostní zkoušku za druhou a do cíle si přivezl zdrcující náskok 4,5 minuty. V pozitivním světle se opět prezentoval mladý Michal Wolf, když na Hujíčka sice neměl, ale 2. příčku si bezpečně kontroloval.

Jeho otec Milan Wolf potvrdil, že šotolinové soutěže mu jdou lépe než ty asfaltové, a 4. místem si vyjel nejlepší výsledek letošního ročníku. Rodinný klan Wolfů od sebe oddělil Ján Kundlák, jenž se prosadil na bronzový stupínek. Až nečekaně vysoko ve výsledkové listině vystoupala dvě jména, která jsme v minulosti na těchto pozicích nevídali. Pátý Luboš Majer a šestý Viktor Jiráček sice na vítěze ztratili přes 8 minut, ale svými výkony rozhodně zaujali. Především ukázali všem ostatním, že šanci bojovat mezi elitou mají i oni – nejen tradiční veličiny Škoda eRally Cupu. Filip Kubašta tentokrát dosáhl na 7. místo a osmičku nejlepších uzavřel Tomáš Mocek. Portugalsko úplně nesedlo jednomu ze spolufavoritů Nikolasi Cibulkovi. Skončil jedenáctý a pokud se bude chtít prosadit do 2. živého finále, musí ve zbývajících dvou kvalifikačních soutěžích zabojovat.

V průběžném pořadí udělal Jan Hujíček další krůček směrem k celkovému vítězství. Vede se ziskem 451 bodů a před druhým Jánem Kundlákem má náskok 69 bodů. Na 3. místě se drží Filip Kubašta s 355 body před Nikolasem Cibulkou s 315 body. Následuje dvojice otce a syna Wolfových v pořadí Milan (301) a Michal (255). Martin Chvojka okupuje s 237 body prozatímní 7. příčku před dvojicí zkušených harcovníků Lukášem Matějou a Luďkem Lušovským, ti se však Portugalské erally nezúčastnili.

Škoda eRally Cup 2024 pokračuje další kvalifikační soutěží od 22. do 29. května. Tentokrát je na pořadu Italská rally na Sardinii, hráči tak budou se svými vozy Škoda Fabia RS Rally2 opět zdolávat těžkou jihoevropskou šotolinu.

Kompletní výsledky Portugalské erally naleznete zde a průběžné výsledky šampionátu zde.