Vodafone playzone arena na pražském Chodově byla svědkem prvního živého finále Škoda eRally Cupu 2023. Hostem ve studiu byl tentokrát Ondřej Krajča, navigátor jednoho ze špičkových českých jezdců reálné rally Adama Březíka.

Osmička finalistů si to rozdala o vítězství na 8 rychlostních zkouškách Švédské rally s vozy Škoda Fabia WRC. Ke slovu se dostala řada náhradníků zastupujících původně kvalifikované jezdce, kteří se z různých důvodů nedostavili. Nicméně tradiční favorité byli na místě a čekalo se, že právě oni budou bojovat o vítězství. Jenže jedna věc jsou papírové předpoklady a druhá věc souhra okolností, které se ne vždy dají ovlivnit.

O tom se přesvědčil především favorit největší – Jan Hujíček. Už na 2. rychlostní zkoušce ho postihl defekt a inkasoval minutovou penalizaci. Začínal tak z posledního 8. místa a otázka zněla, kam až se dokáže propracovat. Přestože další zkoušky zvládl bezchybně a zajížděl jeden nejrychlejší čas za druhým, na lepší než 3. místo to nakonec nestačilo. O vedení se přetahoval vítěz základní části Petr Bugyík s Janem Karabinou. Lépe zahájil Karabina, Bugyík kontroval na 2. zkoušce a šel do čela. Pak se ale misky vah začaly stále více naklánět na stranu Karabiny, který sekundu po sekundě navyšoval náskok. Nakonec z toho bylo téměř 20 sekund, dalších zhruba 20 sekund ztratil třetí Hujíček. Nebýt minutového manka z úvodu, mohl být vítězem právě on. Ale na kdyby se ani v esportu nehraje…

Dnes jsem měl obrovskou dávku štěstí. Udělal jsem pár chyb a jednou jsem šel dokonce na střechu. Naštěstí jsem přepadnul zpět na kola a mohl pokračovat,“ shrnul první živé finále ze svého pohledu vítězný Jan Karabina, jehož na místě podporovala početná skupina příznivců. Všichni 3 medailisté obdrželi po 2 vstupenkách na říjnovou Central European Rally, které věnoval Autoklub České republiky. Letošní Škoda eRally Cup bude pokračovat Velšskou rally, jejíž kvalifikační část začne 11. října.

Výsledky živého finále: