Po 4 velice krásných a dechberoucích soutěžích se podnik ŠKODA eRally Cup 2022 přesunul k poslední finálové soutěži, která se odehrávala na rychlostních zkouškách v Německém Baumholderu. Německou rally většina jezdců dobře zná a její asfaltový povrch je pěkně čitelný a hodně rychlý. Jezdci absolvovali celkem 112,5 km na klikatých cestičkách mezi nástrahami v podobě betonových Hinkelsteinů a zároveň to byla nejsložitější soutěž stran strategie.

Atraktivnost Německé rally tkví ve směsi charakteristik trati, které se jedou během celého závodu. Tato charakteristika mu vynesla pojmenování „tři v jednom“. Etapy vinic se skládají z těsných a kroucených podpůrných silniček s krátkými rovinkami a vlásenkami ve strmých kopcích obklopujících řeku Moselu. Rychlostní zkoušky ve vojenském prostoru Panzerplatte poblíž městečka Baumholder, jsou vyrobeny z hrubého betonu a obklopeny tzv. Hinkelsteiny, sloužící jako omezení pro vojenská vozidla. A konečně, asfaltové silnice ve venkovském severním Sársku jsou velmi rychlé s vysokorychlostními zatáčkami, pouze přerušované několika úzkými odbočkami na menší silnice. V tomto terénu malé chyby v řízení téměř automaticky vedou k vážnému poškození auta. A vypadá to, že i počasí nás chtělo pořádně potrápit.

Obzvláště napínavé to bylo v první sekci, kde jezdci stáli před nelehkou volbou pneumatik, protože nás čekala hned první mokrá RZ, ale po ní ještě dalších spousta dlouhých na suchu. Tedy mokrá guma nevydržela a hned ve třetí RZ to strašně klouzalo, a naopak suchá guma na mokru je velký problém.

Se strategií mokrých gum v první RZtě se na prvním místě usadil jezdec René Paláček (RENECEK1994), který vyrazil perfektně, ale už ve druhé RZtě se začal razantně propadat a doplácet na mokré gumy. Se stejnou strategií na startu dojel v jeho závěsu jezdec Jaroslav Fuxa (JARDA_FUKY), který se také propadal se stejným scénářem mokrých gum. S odlišnou strategií pneumatik pak vyrazil do závodu Jan Karabina (JAN KARABINA), který po nevyvedeném Řecku bojuje a tlačí se na bednu. Honza měl Německo v malíčku a hned od druhé RZ zabral první pozici a nevzdal se jí celou soutěž. Tento fantastický výkon mu přinesl první místo celkově a také první místo v powerstage.

Toto prvenství se mu snažili sebrat jezdci, kteří dojeli na dalších pozicích. Hned na druhé příčce dojel jezdec Luděk Lušovský (SBERATEL-DUSI), který se snažil ještě bojovat o první příčku v celkovém pořadí šampionátu a sesadit Milana Wolfa. Luděk předvedl v Německu špičkovou jízdu a druhé místo je toho důkazem. Obsadil také třetí příčku v powerstage, což pro něj znamenalo velkou porci bodů. Museli jsme ale ještě počkat jakou příčku obsadí Milan Wolf. Bednu pak doplnil další špičkový jezdec David Dorňák (DORNAK.DAVID), který obhajuje třetí příčku celkově a na Luďka ztrácel před touto soutěží pouhých patnáct bodů. David jel také ve vysokém tempu a na konci to ještě završil druhou příčkou v powerstage. V celkovém pořadí tak Luděk Lušovský zvýšil náskok na třetího Davida na 19 bodů a my se můžeme těšit na jejich napínavý souboj o celkové druhé místo v živém finále, kterého se oba zúčastní. Čtvrtou příčkou nakonec obsadil Milan Wolf (FUTUREBOY7880) a díky bodům za čtvrté místo v powerstage si dokázal zajistit dostatečný bodový náskok a stal se tak šampionem letošního Škoda eRally CUPu!

V těsném závěsu za novým šampionem pak dojel Vladimír Barvík (BARVA19) spolu s Petrem Bugyíkem (LIQUIDTEC). Oba zajeli moc pěknou jízdu a nenechali se zaskočit počasím a v celkovém pořadí už je může přeskočit pouze v Německu zlatý Honza Karabina, a tak si můžou naplno užít živé finále. V těsném závěsu za nimi pak dojel ještě jezdec Filip Kubašta (FILIPKUBASTA), kterému Německo neuvěřitelně sedlo a díky svým časům se pohyboval na špici celou soutěž bez větších chyb. Svým výkonem dokonce dokázal za sebou udržet i jezdce Jana Miksu (honzamixer), který okupuje celkovou sedmou příčku. Filip byl velkým překvapením a uvidíme, jak si užije živé finále. Německá rally se tentokráte rozhodovala už v první části soutěže, díky dobře zvolené strategii. Hráči opět předvedli úžasné výkony a napínavé souboje a dokázali, že patří mezi špičku esportového závodění.

Živé finále, ve kterém se můžete těšit na souboj o zbývající pozice v celkovém pořadí, můžete sledovat jako vždy na televizní stanici O2TV Sport, a to v úterý 22.11. od 19 hodin.