Poslední soutěž základní části turnaje Škoda Motorsport 120 let Trophy je minulostí. Startovní listina čítala 85 vozů Škoda Fabia WRC, do cíle jich dojelo 48. O vítězství v jednotlivých zkouškách se podělili celkem 3 jezdci, žádné jednoznačné vítězství stylem start-cíl se tentokrát nekonalo.

Nejrychleji všech 12 erzet projel se svou Fabií WRC Ján Kundlák, celkem mu to trvalo 48m 36s. I přesto, že je v čele kvalifikační části, tak přiznává, že to nebylo snadné a soupeři mu nic nedarovali. Musel tak věnovat hodně času tréninku, za to ale přišla zasloužená odměna v podobě pojištěné účasti ve finálovém klání. Pouhých 0,7 s za ním protnul poslední časovou buňku druhý David Dorňák. Ten byl z konečného výsledku překvapen. Kvůli nedostatku času neproběhl náležitý trénink a do soutěže vstupoval značně nejistý. To se projevilo hned na první vložce, kde se mu povedlo svůj vůz poslat na střechu. To v konkurencí nabité startovce stačilo až na páté místo. Po tomto karambolu zvolnil nejen kvůli poškození, ale musel hlavně uklidnit hlavu. A vyplatilo se. Ve zbytku soutěže se mu povedlo 3 erzety vyhrát a v cíli z toho bylo krásné druhé místo. Další účastník finále je tedy jasný…

Na třetím místě dojel Petr Bugyík s časem 48m 40s. Na bednu se tedy jezdci poskládali v rozmezí 4,5 sekundy, což potvrzuje velkou vyrovnanost soubojů. Wales patří mezi jeho oblíbené lokace a místní tratě dobře zná. To potvrdil hned na první vložce, kterou vyhrál. Zároveň mu bylo jasné, že tak vysoké tempo by mohlo přivodit nějakou nepěknou situaci, a tak raději zvolnil a bez nehody dovezl svůj vůz do cíle. Se třetím místem byl spokojený, účast ve finále je jistá a již nyní pokukuje po svezení v reálném speciálu Škoda Fabia Rally2 evo na sedadle spolujezdce. Tento zážitek má již za sebou na palubě předchozí generace vozu R5 v roce 2016 a jak sám říká, toho se člověk prostě nenabaží nikdy.

Jako čvrtý dokončil smolař turnaje Jaroslav Burian. I přes výborný výsledek v této soutěži mu celkový součet bodů stačil pouze na deváté místo a účast ve finále mu tak o fous unikla. Snad se pokusí smůlu prolomit v dalším turnaji Škoda eRally Cupu. Pátý projel cílem Ladislav Oulehla a i jemu finále bohužel uteklo. Výsledky z předchozích soutěží nebyly tak dobré jako ve Walesu a stačilo to jen na jedenácté místo celkově. Účastníkem finálového klání naopak bude Milan Wolf, který ve Walesu dojel na šestém místě. Účast ve finále měl v podstatě zajištěnou již před touto soutěží, a tak mohl zvolit klidnější tempo a moc neriskovat. Naplno uplatnil své zkušenosti, kdy “zatáhl” v těch správných místech a naopak trochu povolil tam, kde hrozila havárie či poškození vozu.

Sedmou Fabii v cíli pilotoval Luděk Lušovský – další účastník finále a tradiční příslušník špičky Škoda eRally Cupu. Stejně jako Wolf zvolil spíše klidnější tempo s jasným cílem dovézt auto v pořádku do cíle bez větší ztráty. I jemu se tato strategie vyplatila. Nejlepší osmičku ve Walesu uzavřel Petr Žák. Ten bohužel patří k těm, co se do finále nepodívají. Součet bodů stačil pouze na desáté místo.

Účastníci živého finále Škoda Motorsport 120 let Trophy v Mladé Boleslavi: