Poslední zářijový den odstartoval třetí a zároveň poslední letošní turnaj ze seriálu ŠKODA eRally CUP, který svým názvem připomíná příchod nového hatchbacku ŠKODA Fabia. Na tratě v rodné zemi ikonického Colina McRae se postavila více než stovka hráčů se svými virtuálními speciály ŠKODA FABIA R5. O tom, jak náročné jsou tratě ve skotských lesích, svedčí počet účastníků v cíli, kterých není ani polovina.

Do soutěže vstoupil nejlépe Petr Bugyík – nejrychlejší muž prvních 3 rychlostních zkoušek, které měl dle svých slov hodně natrénované. Nicméně v závěru první sekce, kdy se skotské rychlostní zkoušky ponořily do tmy, začal zrychlovat vítěz předešlého turnaje Ján Kundlák a dostal se tak do vedení. V prvním dnu se blískl svými časy také Jan Karabina, který držel s Petrem Bugyíkem krok. Ani jemu však nesedla závěrečná noční zkouška a z druhého místa si v závěru dne pohoršil o 3 místa a zakončil den na 5. místě. Vysoké tempo dokázali během první etapy držet ještě další dva favorité na vítězství a to Luděk Lušovský a David Dorňák. Tito zkušení hráči zakončili den na třetím, respektive čtvrtém místě. V cíli první etapy se tak prvních 5 hráčů vměstnalo do rozdílu 5 vteřin dalo se tušit, že ve zbytku soutěže nás bude čekat napínavá bitva.

V druhé etapě se podařilo Jánu Kundlákovi vyhrát 3 ze 4 rychlostních zkoušek a pomalými krůčky si tak upevňoval vedení v soutěži. Jediný, kdo s ním dokázal držet krok byl David Dorňák, kterému se podařilo vyhrát závěrečnou zkoušku druhého dne. Rozdíl mezi těmito dvěma hráči tak v cíli druhé etapy činil pouze 5 vteřin. Za jejich zády však probíhala nelítostná bitva mezi Petrem Bugyíkem, Janem Karabinou a Luďkem Lušovským. Ztráta na vedoucí dvojici nakonec narostla až na 10s, ale mezi sebou měla tato trojice rozdíl pouze 1,5 vteřiny! Tohoto souboje se účastnil i známý soutěžák Vladimír Barvík, který ovšem na poslední zkoušce dne chyboval a propadl se ze 6. místa až na místo 19.

Hned úvodní zkouška třetí etapy přinesla na čele drama. Po nočním dešti, který se přehnal nad skotskými lesy, se úvodní rychlostní zkouška jela na rozbláceném povrchu. Tyto podmínky tak stály za chybou do té doby vedoucího Jána Kundláka, který neudržel svou Fábii na cestě, dostal hodiny a poškodil zavěšení. V cíli z toho nakonec byla ztráta 8 vteřin a do čela se tak vyhoupl David Dorňák. Ještě lépe se však mokrá rychlostní zkouška povedla Petru Bugyíkovi, který ji s přehledem vyhrál a vrátil se tak do boje o vítězství. Podařilo se mu tak odpoutat od souboje s Luďkem Lušovským a Janem Karabinou. Honzovi se rozblácená rychlostka hodně nepovedla a ztratil tak 4 místa v celkovém pořadí. Na další rychlostní zkoušce zatáhl Ján Kundlák a vrátil se tak do čela soutěže, když druhému Dorňákovi nadělil 4s a napravil tak své zaváhání z předešlé rychlostní zkoušky. Závěr etapy se pak už nesl v poklidném duchu a nepřinesl žádné výrazné drama. Ján Kundlák tak v cíli mohl začít slavit další vítězství v tomto prestižním seriálu.

Na Skotsko jsem se těšil, ty tratě mám rád, jsou krásné. Zároveň ale hodně zrádné. To jsem poznal už na první RZ a do noční vložky jsem nastupoval jenom s jedním světlem. Další větší problém přišel na blátivé a mokré 9 RZ, kde jsem dostal hodiny v rychlém úseku, poškodil zavěšeni a ztratil 8 sekund. Naštěstí to ale jinak bylo čisté a užíval jsem si krásné souboje a nakonec i vítězství” říká v cíli spokojený vítěz skotské eRally.

Druhé místo nakonec získal s odstupem necelých 10s David Dorňák, který zvolil dojezd poslední etapy spíš na jistotu. “Nejvíc se mi nepovedla noční rz, kde jsem několikrát brzdil na rovině, protože ve Skotsku je největší tma ze všech státu ve hře. Třetí sekci jsem se celkem hezky svezl na mokru a pak jsem to víceméně jen na jistotu dojel” hodnotí skotskou rally David Dorňák. S odstupem dalších 10 vteřin si třetí místo nakonec zajistil Petr Bugyík. A jak své účinkování v této náročné rally hodnotí on? “V tréninku jsem se zaměřil hlavně na první sekci, díky čemuž se mi podařilo vyhrát první tři zkoušky. Zbytek soutěže jsem odjel na jistotu, bez větších chyb a nakonec to stačilo na třetí místo, které beru všemi deseti”.

Čtvrté místo nakonec obsadil Luďek Lušovský, kterého postihl defekt penumatiky, díky kterému nemohl zasáhnout do boje o stupně nejvyšší. Skvělé páté místo obsadil Karel Šmehlík, kterému se v závěru podařilo odolat mocně finišujícímu Janu Karabinovi, který se snažil dohnat svou ztrátu z úvodní zkoušky třetí etapy, kde na mokré zkoušce chyboval. Nakonec mu na páté místo nestačil ani nejrychlejší čas v powerstage, za který si odváží 10 bodů navíc v celkovém hodnocení. Osmičku nejrychlejších pak uzavírá Martin Krejča, který o 2 vteřiny porazil osmého Tomáše Koldu.

Z více jak 100 hráčů na startu jich do cíle dojelo pouze 47. Skotská rally tak potvrdila svou vysokou náročnost a že je to místo hodné Colinovy legendy. Další zastávkou turnaje bude Argentinská rally v čele se svou legendární a spektakulární zkouškou El Condor.

Celkové výsledky eRally Skotsko naleznete zde. Na přůběžné pořadí se můžete podívat zde.