Škoda Motorsport dnes provozuje jeden z nejpropracovanějších zákaznických programů ve světě rally. Na začátku tohoto úspěšného modelu stála účast domácího jezdce Mattiase Ekströma ve Švédské rally 2005 se Škodou Fabia WRC v barvách Red Bullu.

Byla to ve své době velká událost. Uddeholm Swedish Rally 2005 se jela od 11. do 13. února v okolí Karlstadu a na jejím startu stála domácí hvězda automobilového sportu Mattias Ekström. Tehdy 26letý jezdec už měl za sebou řadu úspěchů na okruzích. Například v roce 2004 vyhrál prestižní německý šampionát cestovních vozů DTM jako člen továrního týmu Audi. Na soutěžních tratích byl ovšem naprostým nováčkem. Švédská rally se stala jeho úplně prvním vystoupením na mezinárodní scéně, před ní absolvoval pouze jednu krátkou lokální soutěž s cílem osahat si pro něj zcela neznámou techniku.

Na start 54. Uddeholm Swedish Rally se postavily 3 speciály Škoda Fabia WRC. V barvách továrního týmu nastoupila dvojice Finů – Janne Tuohino a za zraněného Armina Schwarze zaskakující Jani Paasonen. Mattias Ekström šel do boje s třetí tovární Fabií, kterou však nasazoval rakouský tým Raimunda Baumschlagera v režii nápojového gigantu Red Bull. Švédský rallyový novic hned od začátku ukazoval svůj talent, když se bezpečně držel v nejlepší desítce. V cíli z toho bylo velmi solidní 10. místo hned za Paasonenem. Je třeba si uvědomit, že v té době se mistrovství světa účastnilo 6 výrobců (každý minimálně se 2 posádkami) a řada dalších kvalitních jezdců sedlala špičkové vozy WRC v polotovárních týmech.

Na této soutěži si Škoda Auto vyzkoušela model, který její sportovní oddělení nasměroval k proklientské orientaci. Tovární tým Škoda Motorsport na konci sezony 2005 skončil a soutěžních aktivit se ujaly soukromé stáje těžící z technické podpory. V sezoně 2006 reprezentoval mladoboleslavskou automobilku v MS mimo jiné tým Red Bull Škoda vedený právě Raimundem Baumschlagerem, kde opět přišel ke slovu také Mattias Ekström. Podpora zákazníků se postupně stávala stále důležitější součástí činnosti Škody Motorsport a pokračuje do dnešních dnů.

Nezapomeňte, že na absolvování Švédské eRally máte čas do 13.9.!