Historicky nejpočetnější výpravu do Švédska uspořádal tovární tým ŠKODA Motorsport v únoru 2005, kdy přijel s trojicí speciálů Fabia WRC. Ve všech seděly skandinávské posádky.

V tehdy druhém dílu mistrovství světa barvy mladoboleslavské stáje hájili stálý jezdec Janne Tuohino z Finska, domácí Mattias Ekström a další zástupce finské rallyové školy Jani Paasonen, jenž nahradil Armina Schwarze zraněného v Monte Carlu. Ve specifické zimní soutěži se prostě nelze obejít bez severských pilotů. Do hodnocení značek tehdejší šéf týmu Martin Mühlmeier nominoval očekávatelně Tuohina a naopak nečekaně Ekströma. Švéd v té době sice platil za hvězdu, neboť v roce 2004 vyhrál tehdy prestižní okruhový seriál DTM s Audi, jenže se soutěžemi měl minimum zkušeností, které navíc nasbíral mezi produkčními vozy. Tohle bylo přece jenom jiné kafe.

Jan Kopecký dovezl v roce 2007 Fabii WRC na 10. místě

Hlavní tíhu výsledku však měl nést na svých bedrech Tuohino, který rok předtím startoval v okolí Karlstadu s továrním Fordem, vyhrál 2 rychlostní zkoušky a celkově skončil čtvrtý. Jenže Švédskou rally 2005 postihla nepřízeň, a tak se ústředním tématem soutěže staly pneumatiky s hroty. V prašanu napadlém den před startem zkrátka vůbec nedržely. Trápily se i největší hvězdy v čele se Sébastienem Loebem. Fabie nasadily kompromisní tempo a usadily se na 9., 10. a 14. příčce. Během 1. etapy potkal Paasonenovu Fabii drobný technický problém. Právě v okamžiku, kdy se chystal opustit servisní zónu, ustřihl se při utahování kola jeden ze šroubů. Bylo nutné jej vyměnit, ale přes veškeré úsilí mechaniků se nepodařilo stihnout časovou kontrolu. Fin tak obdržel 20 vteřin penalizace.

Druhá etapa se „škodovákům“ moc nepovedla, ale v neděli na závěr zatáhli a několika skvělými časy se pořadím posouvali dopředu. Před závěrečnou zkouškou byli seřazeni od 9. do 11. místa. Bohužel na posledním měřeném testu Tuohino poškodil zavěšení a odstoupil, ale Paasonen s Ekströmem dokončili v nejlepší desítce a získali skalp továrních vozů Citroën, Ford i Subaru. Po ukončení účasti továrního týmu ŠKODA Motorsport po sezoně 2005 se Fabia WRC ještě párkrát do Švédska vrátila, ale už v péči soukromých týmů. V roce 2006 Mattias Ekström dlouho osciloval kolem skvělého 5. místa, jenže poslední den havaroval a bylo po nadějích. V roce 2007 pak Fabii dovedl k 10. místu Jan Kopecký.

Pokud se i vy chcete zúčastnit našeho úvodního turnaje a poměřit síly s českou a slovenskou špičkou, tak se můžete stále zaregistrovat zde
Návod na zaregistrování naleznete v našem článku https://www.skoda-erallycup.cz/jak-se-zaregistrovat-do-skoda-erally-cup/