Čtvrté a poslední živé finále Škoda eRally Cupu 2023 definitivně určilo konečné pořadí. Překvapení se nekonalo, papíroví favorité přesvědčivě demonstrovali svou převahu a seřadili se na stupních vítězů.

Jan Hujíček nastupoval již jako jistý šampion a podle vlastních slov z něj do značné míry spadla tíha odpovědnosti. Přesto nechtěl živé finále „prodat“ a od začátku zajížděl velmi konkurenceschopné časy. V první dvou rychlostních zkouškách sice těsně zaostal za Petrem Bugyíkem, ale od třetí erzety převzal taktovku a postupně se opevňoval ve vedení. Do cíle přijel s téměř půlminutovým náskokem. Petr Bugyík kontroloval 2. příčku a bylo zřejmé, že oba nasadili rychlost, na kterou ostatní nenašli odpověď. Nechytal se ani Jan Karabina, který se chvíli toulal mimo trať a nabral větší ztrátu. Pak už to bylo jen o udržení 3. místa. Své osvědčené taktice zůstával věrný obhájce loňského titulu Milan Wolf. Po pomalejším začátku se postupně dostával do tempa a v cíli z toho bylo 4. místo. O 5. pozici se přetahovali Martin Šlouf a Jan Miksa, nakonec byl o 7 sekund rychlejší prvně jmenovaný. Sympatický výkon odvedl nováček živého finále Benedikt Szkipala, který do Vodafone playzone arény dorazil až ze slovenského Pezinoku. Na osmého Vojtěcha Vršitého najel téměř 3 minuty. Potěšila skutečnost, že všech 8 finalistů dorazilo do cíle.

„Jsem opravdu šťastný, že se všechny ty hodiny přípravy vyplatily. Po polovině to mezi mnou a Petrem bylo poměrně těsné, ale druhý poločas se mi vydařil lépe. Nevím, jestli to bylo tím, že se přešlo z Fabie WRC na Fabii R5, nebo tím, že jsem tréninku věnoval ještě více času. Každopádně mi soutěže v Polsku a na Novém Zélandu sedly. Na závěr bych chtěl poděkovat rodině, přátelům a všem, co mi fandili u mě na streamu nebo později při živých finále. Hlavní dík patří týmu, který mi věřil a dal mi zázemí k tomu, abych mohl bojovat o vítězství,“ uzavřel Škoda eRally Cup 2023 jeho celkový vítěz Jan Hujíček, člen jednoho z našich nejlepších simracingových týmů Tomáš Enge SIM Racing.

Výsledky živého finále korespondují s celkovým pořadím letošního seriálu. Za vítězným Hujíčkem dojel na 2. místě Petr Bugyík a stejná pozice mu patří i v závěrečné klasifikaci, totéž platí pro bronzového Jana Karabinu. Loňský mistr Milan Wolf se tentokrát na stupně vítězů nevešel a sezonu 2023 končí jako čtvrtý. Nový šampion Jan Hujíček vyhrává dvouměsíční bezplatnou zápůjčku elektromobilu Škoda Enyaq RS a spolujízdu v závodním speciálu Škoda Fabia Rally2 pro dvě osoby. Na spolujízdu v reálné soutěžní Fabii pro dvě osoby se může těšit i třetí Jan Karabina. Stříbrný Petr Bugyík obdrží VIP vstupenky na Barum Czech Rally Zlín 2024 pro dvě osoby. Všechny ceny věnovalo české zastoupení automobilky Škoda Auto.

Kompletní výsledky šampionátu naleznete zde.

Výsledky živého finále: