Poslední kvalifikační soutěž Škoda eRally Cupu 2023 je u konce. Osmička nejlepších z eRally Nový Zéland si zajistila postup do živého finále, které se uskuteční už tuto neděli. Bez ohledu na jeho výsledek se celkovým vítězem stal s předstihem Jan Hujíček.

Náročných 12 rychlostních zkoušek po novozélandské šotolině absolvovali všichni účastníci od 6. do 13. prosince s vozem Škoda Fabia R5. Suverénním způsobem zvítězil vedoucí muž průběžného pořadí Jan Hujíček, když vedl od startu do cíle a postupně navyšoval náskok na své soupeře. Tím nejbližší byl dlouho Petr Bugyík, ale v 8. erzetě vyjel mimo trať a musel měnit kolo. Ztráta ho odsunula na 6. místo, do cíle se stihl propracovat na 4. příčku. Nabídnutou šancí nepohrdl Jan Karabina a dojel si pro 2. místo, byť až do cíle musel odrážet útoky velkého překvapení novozélandské soutěže – Jaroslava Buriana. Ten se prezentoval ve velké formě a za rychlým Karabinou zaostal jen o 7,5 sekundy. Za čtvrtým Bugyíkem dojela stálice Škoda eRally Cupu – Milan Wolf. V dobrém světle se ukázal slovenský hráč Benedikt Szkipala, který si zajistil 6. místo. Osmičku nejlepších doplnili Jan Miksa a Martin Šlouf.

Tento výsledek znamená, že Jan Hujíček se stává vítězem Škoda eRally Cupu 2023 bez ohledu na to, jak dopadne poslední živé finále letošního ročníku. „Vzhledem k velkému náskoku jsem mohl jet v klidu, přesto jsem přípravu nepodcenil. Na úzkých cestách Nového Zélandu to lze zahodit skoro všude a nechtěl jsem, aby mě jakákoliv maličkost zaskočila. Chtělo to chladnou hlavu a nehnat se přes limit. To se povedlo a odnáším si maximální počet bodů za vítězství i vyhranou powerstage,“ shrnul kvalifikační soutěž u protinožců její vítěz Jan Hujíček.

Boj o celkové vítězství byl prakticky rozhodnut ve chvíli, kdy jsem musel ze zdravotních důvodů vynechat minulé živé finále. To by se Honza Hujíček musel dopustit zásadní chyby, a to se nestalo. Bylo vidět, že přípravě věnoval opravdu hodně. Já jsem bohužel dojel bez chyby pouze do dlouhé 8. zkoušky. V jejím druhém sektoru jsem v jednom z vracáků ve velmi malé rychlosti sklouznul do keře a pomalý defekt byl na světě. Chvíli jsem se pokoušel pokračovat, ale nakonec jsem musel zastavit a kolo vyměnit. Z druhého místa bylo rázem šesté, ale druhé místo za Honzou by stejně nic neřešilo,“ přidal hodnocení ze svého pohledu Petr Bugyík.

Všem postupujícím gratulujeme a těšíme se na setkání s nimi v neděli 17. prosince. Poslední živé finále roku 2023 začíná od 17 hodin v pražské Vodafone playzone areně. Hostem ve studiu bude tentokrát jezdec reálných rally David Tomek. Na živé finále má jako vždy přístup veřejnost, zájemci tak mohou na místě podpořit své favority. Přestože celkový vítěz je již znám, stále bude o co bojovat. O konečné pořadí na stupních vítězů si to rozdají Petr Bugyík a Jan Karabina, za jistých okolností může do hry o medailové pozice vstoupit ještě Milan Wolf. Nedělní live event ve Vodafone playzone areně uzavře nejen letošní ročník oficiálního esportového turnaje automobilky Škoda Auto, ale i jednu významnou kapitolu v jeho historii. Půjde totiž o úplně poslední soutěž na platformě Dirt Rally 2.0.