Sportovní oddělení mladoboleslavské automobilky poslalo do světa více než 400 exemplářů soutěžního speciálu Škoda Fabia R5. Najdeme je v různých částech světa – i tam, kde bychom to ani nečekali. Jednoznačně nejvzdálenější destinací je Nový Zéland.

U protinožců se zabydlelo několik soutěžních Fabií a v tamním mistrovství si počínají zdatně. V posledních letech sice novozélandskému šampionátu vládne někdejší účastník mistrovství světa Hayden Paddon, který je pevně spojen s korejskou konkurencí, ale Škody rozhodně tvrdí muziku. Importér české značky na Novém Zélandu se dokonce přímo angažuje v rallyovém prostředí. Škoda New Zealand Rally Team reprezentuje posádka Bent Hunt/Tony Rawstorn startující se Škodou Fabia R5 evo a vede si velmi dobře.

Loni obsadila 2. místo v novozélandském šampionátu, letos skončila třetí. „Výpadek na Rally of South Canterbury v polovině roku mi ublížil v boji o letošní titul. Stalo se to až v pozdní fázi soutěže, takže jsem nebyl schopen vrátit se do soutěže a získat nějaké body. Druhé místo nám těsně uniklo, ale letošní bitva se mi líbila. Máme naplánovanou repasi motoru a už se nemůžu dočkat, až se do Fabie příští rok vrátím,“ zhodnotil letošní bronzovou sezonu Bent Hunt. Nutno dodat, že tento sympatický Novozélanďan není profesionálním jezdcem. Kromě rodiny má svou civilní práci a motorsport je pro něj hlavně zábavou a relaxací. O to větší uznání jeho výkony na tratích převážně šotolinových rychlostních zkoušek zaslouží.

Se Škodou Fabia R5 však má zkušenost také jedno velké jméno nejen novozélandského motorsportu. Při loňské soutěži MS usedla za její volant hvězda prestižního okruhového seriálu Supercars – Shane van Gisbergen. 34letý rodák z Aucklandu, jenž letos způsobil senzaci v NASCAR Cup Series vítězstvím při premiérovém startu, dostál své pověsti motoristického všeuměla a po jedné zkušební lokální soutěži v Austrálii nastoupil na start světové Repco Rally New Zealand 2022. V roli nováčka si počínal jako zkušený mazák a bez větších problémů držel tempo ostřílených soutěžáků, přestože měl k dispozici starší „neevoluční“ verzi Fabie R5. Nakonec obsadil 3. místo ve WRC2, v absolutním pořadí mu patřila 9. příčka a mnozí jen nevěřícně kroutili hlavami. A právě po stopách tohoto úspěchu novozélandské legendy, která kromě soutěží válí na okruzích v Austrálii i USA, se vydáváme v posledním dílu Škoda eRally Cupu 2023.

Nezapomeňte, že na absolvování Novozélandské eRally máte čas do 13.12.!