Začátkem května odstartoval další šampionát ze seriálu ŠKODA eRally CUP, tentokrát s označením 2022. Jezdci si mohli opět užít speciál ŠKODA FABIA R5, který prohnali na zledovatělých cestičkách v okolí Monte Carla. Tato soutěž je jak ikonická, tak i velmi těžká. Jezdce potrápila opravdu hodně a viděli jsme spoustu překvapivých výsledků. Pojďme se na ně podívat.

V úvodu si nejlépe vedl Jan Karabina, který vyhrál hned první RZ a nasadil velmi vysokou laťku. Honza po startu do druhé RZ chtěl udržet tempo a zamířit na bednu, ale bohužel v tomto tempu nezvládl vůz a propadl se až na 24. příčku. Nechtěl se jen tak vzdát a ve zbytku soutěže bojoval, jak jen mohl, a zajížděl špičkové časy, ale na příčky nejvyšší už nedosáhl. Nakonec v cíli uzavíral TOP 5 a může se těšit na live finále. Druhým v cíli po první RZ byl favorit soutěže a výherce minulého šampionátu David Dorňák, který předvedl také krásnou jízdu. Ovšem viděli jsem podobné problémy jako u Honzy, a tak po druhé RZ se propadl až na 23. příčku. David se to také snažil ve zbytku soutěže dohnat a časy na některých RZ byly neuvěřitelné, ale toto tempo Davidovi způsobovalo dost problémů a ke konci soutěže chyboval. Po velkém vzestupu ve druhé RZ se pomalu propadal až na konečnou sedmou příčku. I tak se David probojoval do live finále, kde jistě ukáže své obvyklé tempo. Stupně vítězů po první RZ uzavíral jezdec Milan Wolf, kterému Monte Carlo sedlo a popasoval se s Fabií náramně. Po třetí příčce v první RZ se v těch dalších přetahoval o druhou příčku s Ladislavem Petříkem, přičemž si nedarovali ani vteřinu zadarmo. Po 4. RZ mu druhou příčku dokonce sebral, ale jen na chvíli. Milan si dokázal od páté RZ udržet 2. místo až do cíle a se stříbrem se také těší na live finále. Ladislav se nakonec propadl na 4. příčku a může se také těšit na živý souboj s ostatními.

Po první RZ se hned pod bednou ocitl Luděk Lušovský, který je po minulých šampionátech jedním z favoritů. Všichni očekávali, jak se s vozem ŠKODA FABIA R5 popasuje tentokrát. Luděk po první RZ usedl na 4. příčku, ale s tím se nesmířil a nasadil neskutečné tempo. To se mu nejen podařilo udržet, ale hned po druhé RZ se vyhoupl do čela. Ve zbytku soutěže jel pod dost velkým tlakem, ale všechno zvládl výborně a bez nejmenšího zaváhání si suverénně dojel pro zlato, které bude obhajovat i v live finále. Dalším nadějným jezdcem v cíli byl Karel Šmehlík, který zatím sbírá zkušenosti, ale rozhodně jeho výkony patří už teď mezi špičku. Karel po první RZ, kde se umístil na šesté příčce, hodně tlačil na Ladislava a Milana. Prvně jmenovaného udolal v 10. RZ a udržel si třetí příčku až do cíle. Finálovou osmičku uzavírají Jakub Bárta a Tomáš Kolda. Oba začali opatrněji a po první RZ byli poměrně nízko ve startovním poli. Kuba se probojovával až z 21. příčky, ovšem od druhé RZ jel stabilně a nedal se zastavit v boji o vteřiny. Každou další RZ zrychloval a tlačil se kupředu. Viděli jsme drobné zaškobrtnutí v 7. RZ, kde se propadl na sedmou příčku, ale po Davidových problémech se dokázal vyšplhat na šestou pozici. Tomovi se od druhé RZ dařilo, přesto soupeři byli malinko rychlejší a on se propadal startovním polem. V poslední třetině zabral, vymáčkl maximum ze sebe i vozu a dokázal se jako poslední probojovat do live finále. To se bude konat 24.5.2022 a vy ho můžete sledovat na O2 TV Sport. Všem držíme palce a těšíme se na napínavé souboje.

V cíli jsme odchytli dva piloty, kteří skončili v TOP8 a poprosili je o rozhovor.

Karel Šmehlík (CSRKARLOS),

Ahoj Karle, nejprve gratulujeme k super výsledku. Jak ses těšil na Monte Carlo?

Ahoj, na Monte Carlo jsem se moc netěšil, jelikož vím, jak těžké je ho dojet bez chyby. Ta se mi naštěstí povedla jen jedna, když jsem se otočil, ale nakonec nic hrozného.

Jak se ti líbila soutěž?

Skladba RZ byla nepříjemná, jelikož se vždy jezdily pouze 4 dlouhé RZ doplněné krátkými, ale zde se jich objevilo hned 5. Pro koncentraci to nebylo nic příjemného.

Připravoval ses nějak speciálně?

Můj trénink se skládal pouze ze dvou průjezdů první RZ soutěže. Tuning jsem měl už přednastavený z minulých závodů a skvěle mi vyhovoval.

Jak jsi spokojený se svým výkonem a výsledkem?

Celkový výsledek bych hodnotil kladně. Dojel jsem nerozbitý, což je v Monte Carlu nejdůležitější. Teď si dám krátkou pauzu a budu se těšit na další soutěže.

Jakub Bárta (KUBA_BARTA)

Ahoj Kubo, koukám, že ti Fabia sedla a dostal jsi ji do cíle nepoškozenou.

Ahoj, tak po delší době jsem zase vytáhl Fabii z garáže a také jsem doufal v nějaký slušný výsledek.

Výsledek jsi zajel určitě parádní. Nastavoval sis nějak speciálně auto, nebo jsi měl předpřipraveno?

Auto jsem si postupně nastavoval na shakedownech, po pátém průjezdu shakedownem už jsem se vrhl na trať.

Dával sis nějaký cíl nebo laťku, kde by ses rád viděl na výsledkové listině?

Žádné velké cíle jsem si nedával, ale úkol zněl jasně: neudělat moc velkou ostudu. Bohužel jsem se hned na první vložce přetočil v jedné rychlejší zatáčce na sněhu. Poté jsem to pojal více v klidu a zbytek zkoušek dojel bez zbytečných chyb. Myslím si, že z toho nebyly úplně špatné časy a auto fungovalo velmi dobře.

Ostudu jsi určitě neudělal. Budeš se účastnit i dalších soutěží?

Určitě ano a už se těším na další závod. Pokusím se o nějaký slušný výsledek.