Na konci května jsme sledovali živý event šampionátu ŠKODA eRally CUP 2022 a bylo to pravdu nesmírně napínavé. Jezdci bojovali do posledního kilometru a nikdo nikomu nic nedaroval. Nyní se čas posunul a my jsme se přesunuli do spojeného království, konkrétně do Walesu. Zde jezdci opět proháněli závodní speciál ŠKODA FABIA R5, který rozhodně nešetřili. Při pohledu na výsledky je vidět, že takto vysoké tempo sebou nese i vysoké riziko a poškození vozu nebylo výjimečností. Tak se pojďme podívat, jak to dopadlo.

Už od prvních metrů závodu probíhaly neskutečné souboje o první příčku. Do závodu nejlépe odstartoval Jan Karabina, který už v Monte Carlu předváděl špičkové výkony. Honza se hned ujal vedení a tentokráte si nechtěl bednu nechat ujít. Stejně jako v minulé soutěži i tentokrát mu vysoké tempo přineslo problémy a ve třetí RZ se propadl až na 6 příčku. Tuto ztrátu šlo napravit jedině jízdou na hraně a Honza přesně tohle udělal. Bez bezpečnostního polštáře se hnal kupředu. Povedlo se mu neuvěřitelně toto tempo držet po zbytek soutěže a začal sbírat vítězství na jednotlivých RZ a šplhal se zpět na čelo. Jeho bezchybný výkon ve zbytku soutěže ho dokázal vyzdvihnout až na druhé místo a budeme se na něj těšit v živém eventu. Honzovi na záda tlačil další špičkový jezdec David Dorňák. David od prvních kilometrů vyrazil také ve velmi vysokém tempu, ale nechával si bezpečnou rezervu a nechtěl udělat chybu. Po nezdaru v minulé soutěži bylo opatrnosti třeba. Vedlo se mu velmi dobře a jeho strategie ho hned po Honzově chybě ve třetí RZ, vynesla do čela soutěže. Pak už David udržel vedení až do cíle, což ale neměl úplkně jednoduché, protože mu zatápěl Milan Wolf. David ale nepodlehl a vedení si udržel do cíle a odnáší si první místo a velký příděl bodů. Milan už v Monte Carlu ukázal skvělou kondici a zde si ji snažil udržet. Po prvních oťukáváních na mokrých RZtách vyrazil na plno kupředu. Časy byly opravdu neskutečné a bez chyb držel tempo po zbytek soutěže. Jen v osmé RZ ho ještě přeskočil Honza, který se hnal kupředu. Milan se po krásné jízdě raduje ze třetího místa a také se na něj můžeme těšit na live eventu.

O umístění na bedně se ještě snažil vítěz minulé soutěže jezdec Luděk Lušovský, který také bojoval v prvních dvou RZtách o bednu, ale pak ve třetí mokré RZ měl velké technické problémy a nefungovaly mu stěrače. A to je opravdu velký problém. Ovšem Luděk je bojovník a tratě celkem zná, takže byl schopen dojet i „po slepu“. Ztráta ho srazila z druhého průběžného místa na 23 příčku a do čtvrté RZ vyrážel s poškozeným vozem. V dalším servise vše opravil a vyrazil dále, ale už bez rezervy. Jel tedy na plno a po desáté RZ se dokázal dostat až na pátou příčku. Ale jak už víme, takto vysoké tempo není bez rizika a Luděk v jedenácté RZ havaroval a auto už nebylo schopno pokračovat. Velká škoda, ale i taková je rally.

Vraťme se zpět k finalistům. Dalším neobyčejným výkonem se na čtvrtou příčku probojoval jezdce Dominik Tofel, který na prvních dvou mokrých RZtách malinko ztrácel a hledal hranice přilnavosti na mokrém povrchu. Ovšem od třetí RZty už se nenechal rozhodit ani narůstající degradací a letěl vstříc cíli a vynikajícímu umístění. V cíli si tak po dvacátém místě v Monte Carlu nyní polepšil až na čtvrtou příčku. Tu se mu snažil vyfouknout Karel Šmehlík, který v Monte Carlu zajel obdivuhodnou třetí příčku. Karel se po mokrých RZetách vyhoupnul až na třetí příčku a chtěl se tam udržet. Od 5 RZ už se ale začala degradace trati zhoršovat a Karlovi to místy dělalo velké problémy. Začal nabírat vteřinky navíc a propadl se na místo páté. Ke konci už si ale na degradaci povrchu tratě zvykl a jel tradiční vysoké tempo a udržel si pěknou pátou příčku.

Na dalších pozicích se jezdci také dost prali s mokrými Rztami a viděli jsme, jak některým nadmíru sedí a některým zase vůbec. U jezdce Petra Bugyíka jsme viděli, že mu mokro vyloženě nesedělo a po první RZ pokračoval ze 45. místa. V dalších mokrých zkouškách si trať už lépe osahal a jel stabilněji, ale velké zrychlení přišlo až na suchých tratích, kde dojížděl v čase první pětky a propracovával se pořadím vzhůru. Téměř každou RZ zlepšil svou pozici a v cíli se usadil na šestém místě, díky kterému se bude moc opět zúčatnit živého eventu. Jezdcem, kterému naopak mokro sedělo, byl Vladimír Barvík. Vladimír jel první dvě mokré RZ těsně pod bednou a držel dobrý rytmus. V dalších dvou mokrých RZ ho ale potrápily opotřebené pneumatiky a po problémech ve 3 RZ se propadl na šestnáctou. V následujících částech soutěže zase zabral a jel vysoké tempo, díky kterému se pomaličku posouval startovním polem vzhůru. V poslední části soutěže ještě soupeřil s Janem Miksou, který si od začátku až do konce držel koncentraci na stejné hladině a jel, až neskutečně, stabilní tempo. Honza celou soutěž osciloval kolem desátého místa a bylo vidět, že kombinace Fabie a Walesu mu sedla na 100%. Nakonec byl v cíli Vladimír o pár vteřinek dříve, a tak Honza uzavírá TOP 8. Oba tyto jezdce také rádi přivítáme na živém eventu.

Mezi jezdce, kterým uteklo TOP8 mezi prsty patřil LADISLAV OULEHLA, který jel také moc pěknou jízdu a držel se hodně vysoko. Láďovi bohužel nesedla poslední RZ, kde chtěl urvat ještě body za powerstage, ale dostal se do problému a nabral vteřiny, které ho shodily z šestého na deváté místo. Velká Škoda. Rally Wales byla velmi zajímavá a souboje jezdců byly nesmírně napínavé a rozhodovaly opravdu drobnosti.

Jak už je známo, tak osmička nejrychlejších jezdců se opět utká v live eventu, které se bude konat 28.6.2022 a vy ho můžete sledovat živě na O2 TV Sport a sociálních sítích. Všem držíme palce a budeme se těšit na napínavé souboje.