Vítěz základní části turnaje Octavia RS iV Trophy  Lukáš Matěja si připsal další zářez na poli mezinárodního esportu. Český závodník totiž ovládl světovou sérii Dirt Rally 2.0 a stal se nejlepším závodníkem světa v kategorii klasické rally. Skvěle si vedl i v rallycrossu, kde nakonec obsadil čtvrtou příčku.

Matěja, jenž se probojoval řadou kvalifikačních částí, se zúčastnil obou finálových kol. V disciplíně rally, která mu velmi sedí, zajel na křivolakých velšských cestách nejlepší čas. Úřadujícího mistra Joona Pankkonena z Finska překonal o necelé dvě sekundy. Klíčovým momentem byl průjezd rizikovou louží, který finského soupeře rozhodil. Matěja udělal stejnou chybu, z problémů se ale dostal šikovněji a ztratil tak méně času. Lukáše jsme se proto zeptali jak turnaj probíhal.

Vytoužená trofej světového šampiona.

Jak dlouhá byla cesta do světového finále? “Byl to dlouhý proces, přes kvalifikaci, čtvrtfinále, semifinále a pak nakonec bylo potřeba dojet top3 v prvních 4 rz finále, abych se mohl účastnit boje o první příčku”.

Připravoval jsi se na finále jinak než třeba na soutěže Škoda eRally Cupu? “Proces byl stejný, tratě jsme věděli týden dopředu, takže pořád dokola je jezdit. Nebyla to žádná sranda, dosáhnout rychlého tempa na všech RZ. Týden je opravdu málo času na to naučit se 5 rz na úplné maximum”.

Co rozhodlo o tvém vítězství, které bylo velmi těsné? Kdy jsi začal věřit tomu, že by jsi mohl být mistrem světa? Tak rozhodla o tom především chyba soupeřů a to, že já jsem chyboval méně. Už když jsem viděl čas Joony, nějakých 5:44, tak jsem věděl, že stačí neudělat chybu a klidně jet pomalu, protože naše tempo bylo 5:38-40″.

Lukášova cesta za titulem

Také ve finálové jízdě rallycrossu Matěja chvíli vedl, ale nasazenou laťku neudržel a nakonec se propadl na 4. příčku. Vítězství bral francouzský jezdec Quentin Dall’Olmo, 2. místo obsadil jeho bratr Killian. Také na dalších pozicích se umístili silní Francouzi, jejich dominanci částečně narušil pouze Matěja. Český esportový všeuměl se účastní i okruhového šampionátu Virtual GP, ale jeho nejsilnější disciplínou jsou jednoznačně rally. V právě probíhajícím turnaji OCTAVIA RS iV Trophy ze série ŠKODA eRally Cupu vyhrál všech 5 soutěží, a postoupil tak do živého finále jako největší favorit na celkové prvenství. O termínu konání finálového klání se rozhodne v nejbližších dnech podle aktuální epidemiologické situace