Škoda eRally Cup 2024 měl na programu druhou kvalifikační soutěž druhé části. Tentokrát se jelo na Sardinii a kdo očekával obvyklý scénář, šeredně se mýlil. Hlavní roli si nekompromisně vzali náctiletí mladíci.

Že nakonec vyhraje ten úplně nejmladší, asi předpokládal málokdo. Filip Kubašta se chopil šance, která se mu naskytla, a jako zkušený mazák dovedl svoji Fabii RS Rally2 vítězně do cíle. Bylo to pro něj první, ale určitě ne poslední vítězství ve Škoda eRally Cupu. Martin Chvojka, mimochodem nová rallyová akvizice předního českého simracingového týmu Tomáš Enge SIM Racing, sice byl až do konce v boji o vítězství, ale nakonec ještě ani ne 15letému Kubaštovi podlehl o 11 sekund.

Bronz bral další teenager Michal Wolf, byť jeho ztráta už přesáhla 3 minuty. Přesto to bohatě stačilo k tomu, aby odsunul svého otce mimo stupně vítězů. Milan Wolf skončil čtvrtý s odstupem téměř 4,5 minuty. Následoval pátý Ján Kundlák, jenž před pár týdny doslova zazářil na Rallye Český Krumlov a ukázal, že to umí i v reálném soutěžním autě. S nevelkou ztrátou za ním dojel šestý Luboš Majer, osmičku nejlepších uzavřeli Patrik Tesárek a Daniel Miklovič. A kam se poděl největší favorit Jan Hujíček? Inu, i mistr tesař se někdy utne.

Sardinie šla od začátku podle plánu, auto fungovalo a s tempem jsem byl spokojený. Jenže to vydrželo jen do 7. erzety, kde jsem špatně najel horizont a pod ním jsem čelně narazil do kamene. Dvojitý defekt nebyl tím úplně nejhorším následkem, bohužel jsem musel odstoupit kvůli poškození motoru. Omlouvám se týmu a gratuluju Filipovi k jeho první výhře,“ objasnila svůj výpadek opora týmu Tomáš Enge SIM Racing.

Ohlasy v cíli

Filip Kubašta: „Odstartoval jsem opatrněji, protože jsem neměl moc natrénováno. První polovina probíhala dobře, ale na 6. erzetě jsem udělal chybu. Pak jsem se ji pokoušel dohánět a povedlo se. Na powerstage jsem ze sebe vydal maximum a jsem šťastný, že jsem to někde nezahodil.“

Martin Chvojka: „Po špatném začátku, kdy přišel defekt a s ním spojené poškození vozu, jsem ani nedoufal v tak těsnou bitvu o vítězství, které po odstoupení Hujdy bylo ve hře. Nicméně i 2. místo je pro mě úspěchem. Byla to velmi náročná soutěž, v níž rozhodovaly maličkosti.“

Michal Wolf: „Sardinie rozhodně nebyla tak snadná, jak jsem si původně myslel. Očekával jsem totiž, že bude o něco pohodovější než předchozí Portugalsko. Třetí místo je super, i když jsem si to trochu zkomplikoval v předposlední erzetě rozbitým chladičem po nárazu do kamene.“

Ojedinělý a o to nečekanější výpadek favorita číslo 1 se propsal i do tabulky průběžného pořadí. Do vedení jde famózní Filip Kubašta, když dosud nasbíral 465 bodů. Na 2. příčku se posouvá Ján Kundlák, jehož ztráta činí pouhé 4 body. Jan Hujíček si připsal nulu a propadl se na 3. místo se 451 body. Následuje rodinný klan Wolfů, v němž má pořád ještě navrch otec Milan (391) nad synem Michalem (350). Martin Chvojka se vyšvihl na 6. příčku s 338 body, Nikolas Cibulka klesl na 7. pozici s 315 body. Top ten uzavírají s relativně malými bodovými rozestupy Martin Švec (254), Luboš Majer (246) a Viktor Jiráček (241).

Naši hráči si na dlouho nevydechnou, další obtížná šotolinová soutěž je čeká co nevidět. Už ve středu 5. června startuje Guanajuato Rally México, která definitivně určí osmičku finalistů pro 2. live event letošního Škoda eRally Cupu.

Kompletní výsledky Sardinské erally naleznete zde a průběžné výsledky šampionátu zde.